top of page
Search

Hedef koymak ve Yasam Amacı oluşturmak!

Updated: Sep 6, 2020

Şu an bir uçak yolculuğundayım. Basel, İsviçre de ayda bir kere düzenlediğim Tango seminerimi ve özel derslerimi tamamladıktan sonra İzmir’e dönüyorum. Her zaman olduğu gibi kafamda yeni fikirler ve hedefler var. Bütün bu fikirleri not defterime yazdıktan sonra içimdeki bu ilham ile hemen bilgisayarımı çıkartıp, sizlere hedef koymak ve arzuladığınız amaca ulaşmak için yardımcı olabileceğini düşündüğüm taktikleri yazmaya karar verdim. Aynı anda uçuş görevlisi nazik hanımefendinin sorusu “ Bir arzunuz var mi? “ ile nerde olduğumun bilincine vardım. Sakinleşmeme ve derinlemesine düşünebilmeme yardımcı olduğu için “ Sadece 1 çay lütfen “ dedim. Teşekkür ettim ve fiyatını sordum. “ 3.5 euro “. Ödemeyi Türk Lirası olarak yapacağımı söyledim. 26 TL dedi. O anda kafamın içinde şimşekler çaktı ve ülke ekonomimizin ne kadar kötü durumda olduğunu daha net anladım. Ödemeyi yaptım. İçimden, kendi yaşam şeklim ve ekonomik durumum için şükrettim. Benim sadece keyif için içtiğim bir çay için ödediğim para ile belki de bir aile bir günlük yeme içme ihtiyacını karşılamak zorunda diye düşündüm. İnsanların kötü durumları için üzülmemin ne bana ne de onlara bir faydası olmadığının bilincindeydim. Peki beni avantajlı kılan şeyler neydi ? Bunlar başkalarına da yardımcı olabilir miydi?

Bu şekilde bir beyin fırtınası başlatarak yazımı bu çerçevede sürdürmek istediğime karar verdim. Açtığım boş Word dosyasına “ Hedef koymak ve yaşam amacı oluşturmak başlığını attım “. Olup biteni en yalın hali ile sizlere sunmak istiyorum...


Ben kendi çapımda çok başarılı olduğuma inanan bir insanım. Başarıdan kastım her zaman mükemmel sonuçlar almak ya da çok zengin olmak değil.


Tam şu an da ilginç bir olay oluyor... Uçuş görevlisi, uçak indiğinde, sağlık görevlilerine teslim etmek için doldurmamız gereken Covid19 bilgilendirme formunu dağıtıyor. Yan sıradaki koltuklarda oturan 60 yaşlarında bir kadın; - Bu ne ? doldurmak mı gerekiyor? diye soruyor. Uçuş görevlisine, sen doldursana benim için diyor. Ben bilmiyorum... - Uçuş görevlisi : Neyi bilmiyorsunuz efendim? Okuma yazma mı bilmiyorsunuz? - Evet okuma yazmam yok, diyor. - Uçuş görevlisi, size aşağıda yardımcı olurlar diyerek konuşmayı bitiriyor. Ben de o anda yazımın tam ilgili noktasına gelen problemin canlı örneği ile şaşkın şaşkın kala kalıyorum... İşte asıl meselede bu değil mi zaten? 60 lı yaslarda, 3 koltuğu birden kapmış ve hemen uzanıvermiş, yattığı yerden uçuş görevlisi ile konuşan , İsviçre gibi bir ülkede yaşayan ve hala okuma yazma bilmeyen ya da tembellikten yalan söyleyen “teyze” dediğimiz bir insan. Bu nasıl bir hayat tarzı ki tüm ömrümüzü harcıyoruz? Ve kişisel olarak gelişmeyi bırakın da 1. dünya ülkeleri diye adlandırdığımız toplumların düzeyine bile varamıyoruz? Umursamazlığın ya da cahilliğin verdiği özgüven ile kendimizi ve ülkemizi de bir şekilde üstün görmeye devam ediyoruz. Evet sanırım benim size söylemek istediğim de tam olarak bu. Ben başarılıyım ve eğer siz de başarılı olmak istiyorsanız, sadece isteyerek, biraz konsantre olarak ve biraz çabalayarak çok başarılı olabilirsiniz. Öncelikle mevcut durumunuzu iyi analiz etmeniz gerekir. Eğri oturup, doğru konuşalım. Bu konuda size yardımcı olabilecek, benim de yaptığım bir kaç alıştırma örneği kullanabilirsiniz. şimdi hemen bir defter ya da boş bir kâğıt ve bir kalem alın ve yazmaya başlayın. Çok önemli bir nokta var, bu da kendinize karşı dürüst olmak.

Aşağı da yazdığım başlıkların karşılarına puanlama yapacağız. 1 puan hiç bir şekilde mutlu olmama hali ve 10 puan mükemmel olma halidir. Puanlamanın yanına da küçük bir açıklama notu yazacağız. Bu listeyi 5 yıl önceki hayatınızı düşünerek yapacaksınız. - Fiziksel durum ______________ ______________________________________________________

- Zihinsel durum ______________ ______________________________________________________

- Duygusal durum _____________ ______________________________________________________

- Mesleki durum _______________ ______________________________________________________

- Parasal durum _______________ _____________________________________________________

- Ruhsal durum ______________ _____________________________________________________

- Sosyal durum ________________ ____________________________________________________

- Yaşama ortamı ______________ _____________________________________________________

- İlişki durumu _________________ ____________________________________________________

- Çekicilik durumu _____________ _____________________________________________________


Kendiniz de yeni başlıklar ekleyebilirsiniz. Puanlama ve açıklama kısımlarını doldurduktan sonra tekrar okuyun. Sizde nasıl bir his uyandırıyor?

Şimdi de ayni başlıkları kullanarak şu an ki mevcut hayatınızı düşünerek listeyi tekrar yapın. Ve bitirdikten sonra okuyun. Hayatınızda olumlu ya da olumsuz olarak değişen puanların nedenleri konusunda biraz düşünün.

Sonrasında aynı listenin 5 yıl sonra nasıl olmasını istediğinize karar verin. Puanlamaları yapın ve karşılarına neyi değiştirmek istiyorsanız not alın. Umuyorum ki ,herkesin tüm başlıklar için arzuladığı puan 10 puandır.

Burada önemli olan kendinizi çevrenizdeki insanlar ile kıyaslamak değildir. Önemli olan, sizin yapabileceğinizin en iyisini bulmaktır? Sizin hayatınızı pozitif yönde değiştirebilecekler nelerdir? Şimdi hazırsanız ve yukarıdaki alıştırmaları yaptıysanız ,mevcut ruh haliniz ile biraz düşünelim ve 5 yıl sonra sahip olmak istediğiniz hayat için hedef oluşturalım. Hedefiniz ne? Lütfen mütevazi olmaya çalışmayın. Ya da başarısız olma ihtimalinizi hiç düşünmeyin. 5 yıl çok uzun bir süre ve bu sürede yapılamayacak ya da tamamlanamayacak hiç bir hedef yoktur. Kafanızda canlandırmaya çalışın. Sizi ne mutlu eder? Sizin hayatınızda yapmayı hep istediğiniz ve şimdiye kadar harekete geçmediğiniz hayaller var mı? Daha ne kadar mazeret bulacak ve hayatınızda geri gelemeyecek bu günleri boşa harcayarak geçireceksiniz? Hayatınızı, kendinizden önce başkalarına adamak sizi gerçekten daha mı mutlu ediyor? Peki ya denerseniz ve başarırsanız, sahip olacağınız huzuru, mutluluğu, özgüveni, ışıltıyı hissedebiliyor musunuz?

Tam da bu nedenle bu yazıyı yazıyorum. Evet yapabilirsiniz. Yapmanız gerek, sadece şimdi karar vermeli ve sebat etmelisiniz. Ne yaşanmış olursa olsun ya da şu an çok zor şartlar altında yaşıyor olsanız da, ihtiyacınız olan değişim için sadece “ KARAR “ vermek yeterlidir. Kararınızın arkasında duracak cesaret, inanç ve isteğe sahip olmanız önemlidir. Benim her zaman yaptığım gibi, parlak geleceğinizin hayalini gözlerinizin önüne getirin ve bırakın size devamlı motivasyon olsun. Alacağınız ödül o kadar büyük ki , belki de sadece 5 yıl kendinizi zorlayarak bütün ömrünüzü başarı, bolluk, bereket, mutluluk ve huzur için de geçireceksiniz. Sizin ile birlikte hem çevreniz hem de ülkeniz gelişecektir. Umarım bunca dil döktükten sonra sizi biraz da olsa motive edebilmişimdir. Evet hedefinize karar verdiniz mi? şimdi su soruları cevaplayın;

Neden bu hedef? Bu hedefe ulaştığınızda nasıl hissedeceksiniz? Çok güzel...

şimdi daha da ciddiye alarak sıradaki soruların cevaplarını yazın:

- Hedefinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar neler?

 • - Hedefinizi ne zaman gerçekleştirmiş olacaksınız? Kesinleşmiş bir zaman koymak çok önemlidir. Ve atmanız gereken her adımın da zaman çizelgesini net bir şekilde not almalısınız...

 • - Bu hedefe ulaşmak için ne tür kaynaklara sahipsiniz? Öncelikle en önemlisi inancınızın olması. Para? Zaman? Enerji? Duygu ve motivasyon? Vs.

 • - Peki sahip olmadığınız ama gerekli kaynakları nerden bulabilirsiniz?

 • - Hedeflerinize ne kadar yaklaşıyorsunuz? Düzenli olarak ölçüm yapmak çok önemlidir.


Evet, aslında bir hedef ve amaç oluşturmak bu kadar basittir. Hedefinize ulaşmak için karar vermeniz yeterlidir. Gerekli inancınız varsa, sebat ederek o noktaya ulaşabileceğinize ve ya en azından, o hedefe ulaşmak için çabalarken, gerçek yaşam amacınızı bulabileceğinize inanabilirsiniz.

Benim inancıma göre kişilerin kendilerine sormaları gereken bir kaç soruyu da eklemek istiyorum. Hayatınızı, acı için mi yoksa zevk için mi yaşamak istiyorsunuz? Bir karar verebilir misiniz?


 • - Gerçekten kilo vermez ve hayatıma kilolu bir şekilde devam edersem nasıl olur? En kötü ne gibi sorunlar yaşarım? Peki ya verirsem ve fit bir insan olursam hayatım nasıl olur? Böyle devam edersem yaşayacağım acılar mı beni korkutuyor, yoksa anlık yemek yemenin zevki mi mutluluk veriyor. Ya da kısa vadede, az acı çekerek, kilo verme başarısı ile kazanacağım, uzun vadeli zevk mi beni daha çok mutlu eder?

 • - Düzenli spor yapmazsam, yaşlılığım nasıl olur? İleriki yaşlarda nasıl sağlık sorunları yaşarım? En kötü ne olur? Ya düzenli egzersiz yaparsam hayatım nasıl değişebilir? Yaşıtlarım ile kullandığım ilaçlar hakkında konuşmak yerine daha derin muhabbetler yapabileceğim bir hayat için her gün hareket etsem güzel olur mu?

 • - Sigara içmeye devam edersem en kötü yaşayabileceğim sağlık sorunu ne dir? Hastanede yatak da bir başıma boğazımdan sokulmuş boru ile nefes almak zorunda olmak nasıl olur du? Ya sigarayı bırakırsam? Hayatım ve sağlığım nasıl değişir? En güzel şeyler ne olabilir? Güzel kokmak, güzel bir cilt, düzgün çalışan ciğerler ve uzun sağlıklı bir yaşam?

 • - Gün boyu akıllı telefonum ile oynamak yerine, düzenli kitap okusam, benim için herhangi bir sakıncası olur mu? Peki ya, bana yararı ne olur?

 • - Yabancı bir dil konuşabilsem nasıl olurdu? Ya konuştuğum bu yabancı dilin seviyesini yükseltsem? Nasıl hissederim?

 • - Ya keyif için yapıyorum dediğim alkol içmeye düzenli bir şekilde devam etsem? En kötü senaryo nedir? Ya alkol için harcadığım para ile bana aynı derece de zevk veren ne yapabilirim?

 • - Ya gösteriş adına anlamsız kıyafet ve ya elektronik harcamaları yapmak yerine, tanımadığım görmediğim yerleri gezmek nasıl olur du?

 • - Yıllardır aynı işte çalışarak ne kazandım? Peki ya potansiyelim hangi işi hak ediyor? Ben bunun için ne yapıyorum? Ya istediğim işi yapsam hayatım nasıl olur?

 • - Daha az televizyon izlesem ve kazandığım artı zamanla kişisel gelişimim için ne yapabilirim? Günde ortalama 3 saat kazansanız yılda 1095 saat yapar! 1095 saat ile öğrenilemeyecek bir iş ya da yetenek var midir?

 • - Her ay paramın %20 sini yatırım amaçlı bir kenara koyabilir miyim? Ya yapabilsem, 10 yıl sonra bu para ile hangi hayallerimi gerçekleştirebilirim?

 • - Düzenli olarak ihtiyacı olanlara yardımcı olmak beni daha mutlu eder mi? Ekonomik gücüm olmasa da, bende paylaşabileceğim özel olan ne var?


Sorular katlanarak çoğalabilir... Önemli olan siz hayatınızı güzelleştirmek için ne yapıyorsunuz? Ve hayalleriniz için daha ne kadar bekleyebilecek ömrünüz kaldı? Kendinizin bir üst versiyonu ile yaşamak nasıl olurdu? Bunu istiyor musunuz? Yoksa değiştiremeyeceğimiz ülke ekonomisinden, futboldan, politikadan mı konuşalım, dedikodu mu yapalım? Ya da en güzeli her aksam 3 saat bir dizi izleyelim... Uçağımız iniş için alçalmaya başladı, güneşliğimi açtım, koltuğumu dik konuma getirdim ve masamı da kapatmadan önce yazımı burada tamamlıyorum ama umuyorum ki yazımın etkisi sizin hayatınızda sonsuza kadar sürer...


11 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page